Rüyada Kumaş görmek

Kumaş ile alakali imam nablusinin tabir kitabindan geçen ilgili tabirler

Abdesthane taşarsa : Eğer abdesthanenin taşıp aktığmı ve onun bazı eşya ve kumaşlarını zayi ettiğini görse, üzüntü, keder ve sıkıntıya delâlet eder.
Atlas kumaş almak : Bir kimse rüyada katlanmış bir atlas kumaş satın alsa, o kimse bir cariye satın alır yahut güzel cariyelere malik olur.
Bürd kumaştan yağmurluk : Eğer yağmurluk bürd denen kumaştan olursa, din ve dünyalığa, eğer pamuktan olursa, zikredilen tabirin biraz daha aşağısına delalet eder.
Çulha : Bazan da çulhanın dokunduğu şeyi görmek, hastalık, üzüntü ve kederden, iş ve yolculuğundan ve uğraşmakta olduğu işinden ayrılır. Henüz kesmediğini görse, anlatılan şeylerden ayrılıp kurtarması, dokuyup bitireceği bezden çulhacıyı görmenin tabiri gibidir.
Elbiseleri çıkarmak : Bir kimse rüyada elbiselerini çıkardığını görse, o kimse için zahirde öğüt verip dost görünen ve düşmanlığını gizleyen bir düşmanı olduğunu anlar.
Elbisenin yeşilliği : Elbisenin yeşilliğe nispet edilen her rengin faide ve zararı yoktur.
Erkeğin kumaş dokuması : Bir erkeğin pamuk veya keten eğirdiğini ve bu durumuyla kadınlara benzediğini görse, o kimse zillet ve hakarete düşer veya yapılması makbul olmayan bir iş yapar.
Evde ay görmek : Bir kadın rüyada ayın kendi evinde olduğunu ve bazısını alıp bir bez parçasına koyduğunu görse, erkek bir çocuk doğurur ve o çocuğun ölümü ile mahzun olur.
Gömlek : Gömlek, kişinin din ve dünyaca durumudur.
Kumaş dolap : Kumaştan elbise dolabı görmek, azizliğe, yüksekliğe, güzel konuşmaya, halinin güzel olmasına, yeni elbiseye, ülfet ve muhabbete delalet eder.
Kumaş eşarp : Bir kadın rüyada, başında kumaştan bir eşarp yahut bir elbise olduğunu görse, onun düşmanları kocasına yaramazlık ve uğursuzluk nisbet etmekte ve batıl sözlerle onu aldatmak ve kocası ile aralarını soğutmak arzusunda bulunurlar.
kumaş üzerine işemek : Bir kumaş üzerine sidik ettiğini gören, o gibi meta ve kumaştan zarar eder.
Sofra bezi : Rüyada sofra bezi görmek, büyük bir memlekete yolculuğa çıkmağa delalet eder.
Tüccar elbisesi : Ticaretçi-lerin elbisesi çetinlik ve meşakkattir.Görülen elbise iyi kumaşlardansa işsizlik ve tembelliktir. Çünkü onlar işsiz zamanlarında güzel elbise giyerler.

Pratik yeni tabir sistemi: Abdesthane Almak Atlas atlas kumaş Ay Başörtüsü Bez Bez parçası Beze işemek Çocuk bezi Çulha Çıkarmak Çıplak Dastar Dokumacı dolap Elbise Elbise çıkarmak Elbise değiştirmek Elbise dolabı Elbise ve başka şeylerin yeşilliği Erkek Esnaf elbisesi Ev Evde ay Eşarp Eşya Giymek güzel dolap Gömlek Hasta bezi Iplik eğirmek Iyi kumaş Işemek Kaliteli kumaş Katlamak katlanmış kumaş keten ip Koymak Kumaş kumaş almak kumaş dokumak kumaş elbise dolabı Kumaş eşarp Kumaş parçası kumaş yağmurluk Kıyafet Lavoba taşması masa örtüsü Renkli elbise Saklamak Sarıl elbise Sidik Sofra bezi sofra örtüsü Su taşması Taşmak Tüccar elbisesi Türban Yağmurluk Yerleştirmek Yeşil elbise Örtü