Rüyada Kızmak görmek

Kızmak ile alakali imam nablusinin tabir kitabindan geçen ilgili tabirler

Allah için kızmak : Eğer bir haksızlıktan dolayı Allah (C.C.) rızası için kızarsa, kuvvet ve rütbeye erişir.
Azraili öfkeli görmek : Öfkeli bir halde görmek ise, tövbe etmeksizin ölmeye delalet eder.
Buğz etmek : Bir kimse rüyada, bir insana buğz ettiğini veya bir insanın kendisine buğz ettiğini görse, bu rüya bütün insanlık için çirkin ve yaramazlıktır. Zira buğz, düşmanlığa sebeptir. Düşmanlar ise birbirlerini sevmez ve birbirlerine yardım etmezler. Halbuki insanlar birbirlerinin yardımına muhtaçtırlar. Sevdiği bir insana yaptığı buğz, kalbindeki. kin ve hasede delalet eder.
Evden sinirli çıkmak : Rüyada evinden sinirli çıktığını gören kimse, hapsedilir.
Insan azarlamak : Rüyada bir insan için yapılan azarlama, Allahü Teala'mn «Ona yardım edesiniz, onu büyük tanıyasınız» (*) mealindeki ayeti gereğince vakar ve tazime delalet eder.*Sure-i Feth, ayet:9
Kendini kınamak : Rüyada kendisini kınadığını gören kimse, bir fitneye ve o karışıl bir şeye düşer. Ve ondan dolayı kınanır. Sonra Allah (C.C.) o kimsey o fitneden kurtarıp düşmanına galip getirir ve insanların kınamasın dan kurtularak dünya ve ahiretçe hayırlı bir şeye erişir.
Kızarak mühlet vermek : Birine kızdığından dolayı mühlet verdiğini görmek o kimseye şiddetli azabla ezap edeceğine delalet eder.
Kızmak : Rüyada kızmak, hapse delalet eder.
Kızmak : Eğer kızması dünya içinse, o kimse.nin Islam dinini tahkir etmesine delalet eder.
Piskoposluk isnat edilmesi : Rüyada kendisine «Piskopos» diye çağrıldığını ve kendisi de bunu çirkin gördüğünü görse, kendisinde öyle bir şey bulunmadığı halde ona yalan ve iftira isnad edilmesine delalet eder.
Secaat : Secaatin tabiri de böyledir.

Pratik yeni tabir sistemi: ayıplanmak Azarlamak Azrail Azrail (a.s.) Bağırmak Buğz etmek Buğzetmek celallenmek Cesaret Ev evden çıkmak hakaret etmek Haksızlık icra iftira Insan azarlamak Kavga etmek Kendine kızmak kendini ayıplamak Kınamak kızgınlık Kızmak Mühlet vermek Piskopos piskopos sanılmak Sert bakmak sert davranmak Sinirlenmek sinirli çıkmak son mühlet söylenmek Öfke öfkelenmek Öfkeli bakmak Öfkeli olmak Ölüm meleği