Rüyada Cam görmek

Cam ile alakali imam nablusinin tabir kitabindan geçen ilgili tabirler

Ağaç sakızı : Rüyada görülen her ağaç sakızı, o ağacın cevherinin nisbet edildiği bir adamdan kavuşacağı fazilet ve meziyete delâlet eder.
Ayna : Rüyada ayna görmek, hayal ve gururdur.
Bazı tabirciler, ayna kadındır, dediler.
Bacaklarını görmek : Rüyada bacaklarının çanak, çömlek veya cam gibi şeylerden olduğunu gören kimse, yalanda ölür veya mal ve geçim kaynağı elinden gider. Eğer onun evladı veya hayvanatı yahut mülk ve akarı varsa, bunların bazısı onun elinden gider.
Billur : Rüyada billur, kadına delalet eder.
Cam : Rüyada görülen camın azı ve çoğu, geçici bir üzüntüdür. Çünkü cam çabuk kırılır. Bir kimsenin, rüyada camı bir kap veya mahfaza içinde görmesi, üzüntüsünün kendisine kolay gelmesine delalet eder.
Cam : Rüyada cam gören kimsenin gizli ve kapalı bir şeyi varsa onun için açılıp ve aşikareye çıkmasına delalet eder. Çünkü cam bir şeyi örtüp gizlemez.
çam ağacı : Rüyada çam ağacı görmek, çok şöhretli, yüce, asil, — meyvesinin azlığına binaen — mal ve hayrı az, — ücra yerlerde baykuş ve kargaların yerleri olmasına binaen de— cimri ve hırsızların kendisine sığındığı bir adama delalet eder,
Çam ağacından kapı : Rüyada çam ağacından bir kapı yaptığını gören kimse, zalim, ahlak ve tabiatı kötü bir kimseyi kendisine kapıcı yapar. Eğer rüyayı gören tacir ise hırsız ve zalim bir kimseyi bekçi tutar.
Cam bacak : Bacaklarının camdan olduğunu gören kimsenin, eceli yaklaşır.
Cam kum saati : Rüyanın tabiri için yanıma gelip «rüyada camdan bir kum saati gördüm» diye sorduğunda «bir kadmla evlenmek istiyorsun, çünkü kum saati çifttir. Üstteki erkek, alttaki ise kadındır. Yukarı taraftan aşağıya doğru inen kum da erkek tarafmdan kadına dökülen menisi mesabesindedir.» dediğimde, «evet efendim, evlenmek için bir kadına haber gönderdim» dedi.
Cam okka : Cam okkayı görmek vefasız bir dosttur.
Camla tedavi : Camdan tedavi ve ilaçta kullanılan şey, alimler ve feylesoflara delalet eder.
Mücevher satmak : Bir kimse rüyada mücevheri, cam yahut inciyi sedef karşılığında satsa, dünyayı ahiret yahut günahı taate tercih etmesine ya da dininden dönmesine delalet eder. Bu rüyanın aksi tabirin aksinedir.
Renkli cam : Fakat, yeşil, kırmızı, sarı ve sedeften ve bunlara benzer şeylerden yapılmış camlar, mal, evlat ve hanımdan olan şüphelere, riya ve nifaka delalet eder.
Sişeci : Rüyada şişeciyi görmek, nefis ve maliyle gururlanmaya, ahmak kimse ile dostluğa ve Rum cariyelerinin simsar ve satıcısına delalet eder.
Sişeci : Bazen da şişeciyi görmek, cinayet ve bir kusur işlediğinden dolayı tazminat ödemesine delalet eder.

Pratik yeni tabir sistemi: Ağaç Ağaç sakızı Ağaçlar Altın Altın satmak Ayna Aynacı Aynalar Az cam Bacak Bacaklar bilezik Billur Cam çam ağacı Cam almak Cam bacak cam bardak Cam baskül Çam fıstığı ağacı cam kilo cam saat çam sakızı Cam satmak cam tartı Cam vazo Cam şişe camcı Çanak Çok cam Çömlek damla sakızı Elmas Fıstıkçamı Gümüş Hastahane Ilaç Ilaç kutusu Ilaç şişesi Inci Kapı Kapı yapmak Karaçam Kavanoz koç taşşağı koç yumurtası Kolye kristal Kum saati Kırmızı cam Kırılan cam Kızılçam Mücevher Okka plastik şişe polikinlik renkli cam Sakız Sarı cam Sedef Sedef cam Serum Sişe Sişeci Surup Sırınga Takı seti Takılar tedavi Tektaş vazo Yakut Yeşil cam Yüzük Züccaciye şişe ustası