Rüyada Sarp yokuş görmek

Sarp yokuş ile alakali imam nablusinin tabir kitabindan geçen ilgili tabirler

Sarp yokuşa çıkmak : Rüyada sarp bir yokuşa çıkmak, bazan da ilme çalışmaya, güzel bir siyaset tatbik etmeye, hikmetli bir şeye kavuşmaya, güzel bir yol takip etmeye, sözünde durmaya, veya. iyi bir muamele yapmak suretiyle rüya sahibinin kadrinin yükselmesine delalet eder.
Sarp Yokuştan inmek : Rüyada sarp bir yokuştan inmek ise, bütün bunlardan selamete ermektir.
Bazan sarp yokuşlar azap ve haddinin bildirilmesine delalet eder. B
azan da hayvan ve zevce veya cariye ya da köprü gibi şeylere delalet eder.
Tepeden düşmek : Eğer rüyada sarp bir yokuşun zirvesinden ta dibine kadar düştüğünü görse, o kimsenin kadir ve şanının düşmesine veya bulunduğu durumun kendisinden gitmesine yahut dininden dönmesine ya da önceki haline dönmesine delalet eder.
Yokuşa çıkmak : Rüyada ihtiyacı için sarp bir yokuşa çıktığını gören kimse, rüyada azmi nisbetince dünya veya ahiretini kazanmaya gayret gösterir.
Bazan da sarp yokuş kalın kafalı bir kadına veya gönül okşamak suretiyle yola getirilen zorba adama delalet eder.
Bazan sarp yokuş kendilerinden mal ve cam hakkında emniyet edilmez arkadaş ve ortağa delalet eder.
Bazan da sarp yokuş: «Fakat o sarp yokuşa saldıramadı.» (Sure-i Beled, ayet 11.) mealindeki ayetin işaretine göre kişiyi tehlikelerden kurtaran bir işe delalet eder.
Bazan da sarp yokuşlar, hayırsız, sıkıntılı ve tehlikeli şeylere delalet eder.
Oraya çıkmak da böyledir.

Pratik yeni tabir sistemi: Dağa tırmanmak Dağcılık Dağcılık yapmak Dağdan düşmek Dağdan inmek Düşmek Intihar etmek Kaya Kayalara çıkmak Kayalardan düşmek Kayalık Sarp Sarp yokuş Tepe Tepeden düşmek Tepeden inmek Tırmanmak Uçurum Uçurumdan düşmek Yokuş Yokuşa çıkmak Yokuştan inmek Yuvarlanmak Zirve