Rüyada Hasta olmak görmek

Hasta olmak ile alakali imam nablusinin tabir kitabindan geçen ilgili tabirler

Bedeninde şişlik ve verem olması : Insanın rüyada bedeninde şişlik ve verem görmesi, o insanın kuvvetinin ve durumunun daha da iyi olmasına ve bilgi aktarmaya delalet eder.
Boğmaca hastalığı : Boğmaca hastalığına yakalandığını gören kimsenin evinin rahat veyahut han ve dükkanı muattal bırakmasına delalet eder.
Boğulmak : Boğulması, boğucu bir hastalıktan dolayı ise, zulmen kazandığı şeyle azap edilmesine delalet eder.
Cüzzam : Bu illetin bedeninde ziyadeleşmesi, devamı olan çok mala delalet eder.
Cüzzam : Bazıları da bu hastalık, miras malından elbisedir, demişlerdir.
cüzzam hastalığı : Namazda olduğu halde cüzzam hastalığına yakalanmış olduğunu gören Kur'anı unutur.
cüzzam olmak : Bir kimse cüzzam hastalığına yakalandığını görse, Allah'a karşı ettiği cüretten ve O'na (C.C.) kötü bir iş isnad ettiğinden dolayı Cenab-ı Hakkın ondan uzak olması ve amellerinin sevabının batıl olmasına delalet eder.
Helva yemek : Öyle bilesin ki, yemekle hastalığı artıran her tatü şeyi rüya/la yemek, hastalığın ziyadeliğine delâlet eder.
Iki böbreğini kaybetmek : Böbreklerinin ikisini de kaybetmek katı kalbliliğe delalet eder.
Kuraklıktan hastalanmak : Bir kimsenin rüyada kuraklıktan dolayı hasta olduğunu görmesi, o şahsın Allah (C.C.)'ın rızasının dışında malını sarfetmesine, halktan para alıp harcamasına ve borcunu ödemediği için de, üzerine Allah (C.C.)'ın azabının ineceğine delalet eder.(*) Sûre-i Taka, ayet 77.
Sarılık : Sarılık hastalığını vücutta görmek, giyecek ve örtünecek şeye veya kendisine uygun olmayan bir hanıma delalet eder.
Seytanın düşürmesi : Bir kimse rüyada şeytanın kendisini düşürüp aklını gidererek saralı yaptığını görse, o kimse faiz yer.
Sişlik ve verem olmak : Bazı tabirciler, bu rüya sözden ve sonu olmayan üzüntü ve kederden sonra mala erişmeye delalet eder, dediler.
Zatülcenp hastalığına yakalanmak : Zatülcenp(*) hastalığına yakalandığını gören kimse, günah işlemeye cesaretinden dolayı sultan tarafından tevbe ve pişman olsun diye azabla cezalandırılacağına alamettir.(*) Bir nevi göğüs hastalığı, Zatürrenin ilerlemiş şekli.

Pratik yeni tabir sistemi: Akılsız Akılsızlık Boğmaca hastalığı Boğmak Boğulmak bulaşıcı hastalık Böbrek Cüzzam cüzzam hastalığı cüzzam olmak Deli olmak Düşmek gögsünün ağrıması Hasta Hasta olmak Hastalık Helva Helva yemek Iki böbreğini kaybetmek Kuraklık Kuruyan yer Namaz kılmak Sara olmak Sarılık sarılık geçirmek Sarılık olmak Seytan Seytana uymak Sişlik ve verem susuzluk tuzağa düşmek Tuzak verem verem olmak Yemek üşütmek Zatülcenp zatürre zatürre olmak Zehir ölümcül hastalık şişkinlik şişlik şişmek